فری پدیا
اولین سایت جامع معرفی رایگان ها

باغ موزه قصر جمعه ها رایگان!

۳۰۱

بازدید از باغ موزه قصر، قصری که بعدا زندان و سپس موزه شد! برای علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ، جمعه ها رایگان است.

به نقل از همشهری آنلاین، مدیر باغ‌موزه قصر از تلاش برای احیای دوباره برج جن و ساختن هتلی در این باغ‌موزه برای پذیرایی شبانه از مردم و علاقه‌مندان در حال و هوای این محل تاریخی خبر داد.

محمدرضا سعیدی شعار سال93 را «خانواده در قصر» اعلام کرد و گفت: این خانواده 2معنا دارد؛ اول خانواده به‌معنای عام خانواده ایرانی و دوم خانواده گروه‌های خاص هنرمندان، سینماگران و اصحاب رسانه. گام‌اول را از جمعه همین هفته برداشتیم و در شلوغ‌ترین ساعت بازدید باغ‌موزه قصر یعنی جمعه‌ها ساعت 17 تا 20، بازدید را برای خانواده‌ها رایگان کردیم. در هر 12‌ماه سال 93 یک برنامه فرهنگی در باغ‌موزه قصر اجرا می‌شود که بزرگداشت عطار نیشابوری، بزرگداشت روز ملی خلیج‌فارس، روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، بزرگداشت فردوسی، بزرگداشت مولوی، بزرگداشت شیرعلیمردان‌خان بختیاری و برگزاری کارگاه معماری از آن جمله است. ضمن اینکه دانشکده معماری هم به‌مدت 18روز از 10تا 28خرداد با حضور 150دانشجوی کارشناسی ارشد در این باغ‌موزه کارگاه معماری برگزار می‌کند.

سمپوزیوم تصویرسازی با موضوع‌های مرتبط با زندان قصر مانند قصر قاجار، بیسیم، قنات، عکاسی در زندان و… با مشارکت انجمن تصویرگران ایران برگزار می‌شود و احیای برج جن از دیگر برنامه‌های سال 93 مدیریت باغ‌موزه قصر است. به‌گفته سعیدی، زندانبانی که 35سال پیش در زندان قصر مشغول به‌کار بوده بیش از 15ساعت اطلاعات از ناگفته‌های این مکان را بازگو کرده است. ازجمله این موارد برج جن است که به‌گفته زندانبان قدیمی قصر صحت دارد و می‌توان برج جن را در این باغ‌موزه احیا کرد. طرح راه‌اندازی هتل زندان قصر هم از ابتدای سال 93 کلید خورده تا افرادی که تمایل دارند بتوانند یک شب را در هتلی در باغ‌موزه بگذرانند و شرایط شب‌های این مکان تاریخی را درک کنند. در حال حاضر باغ‌موزه قصر هر روز فقط 15بازدیدکننده دارد.

 

درباره موزه

 

فتحعلیشاه قاجار درسال1177 ه.ش درسال دوم سلطنت خودفرمان داد تابیرون از تهران قصری برایش بسازند. محل قصر در جایی انتخاب شد که در آن زمان به اراضی خرم آبادمعروف بود. آن محل درآن هنگام در دره ماهور بود،لذا ناگزیرشدند بعضی از قسمت هارا بتراشند وقسمت های دیگررا پرکنند. آن گاه در آن جا یک عمارت بزرگ شامل بیرونی، اندرونی،کلاه فرنگی واستخر بنا کردند.

http://images.khabaronline.ir/Images/news/Larg_Pic/16-8-1391/IMAGE634878196382537186.jpg

این قصر به تدریج از دوره ناصرالدین شاه باکم توجهی ازرونق اولیه افتاد.ناصرالدین شاه امرکرد که فوج قزاق اردوی سالیانه خودرا در این محوطه برپا سازد که این شروع کاربری نظامی این منطقه بود. دردوره مظفرالدین شاه باغ قصرقجر به دست اداره ژاندارمری افتاد، باغ به تدریج کاربری خودرااز دست دادو قصر نیزمتروکه و به ویرانه تبدیل شد. بخش های زیادی از قصرقاجار در سال1284 ه.ش براثر بارش شدید باران و وقوع سیل، تخریب شد.با این حال بقایای ساختمان قصرقاجار تا 1337 هجری شمسی باقی بود .

حدود یکصد و سی سال بعد از ساخته شدن قصر قاجار  شالوده های اولین زندان نوین ایران بر پای ویرانه های قصر و زمین های پایین دست آن بنا نهاده شد.

  تا از آذرماه سال 1308 هجری  شمسی  نام زندان قصر را به خود گیرد. با پیروزی انقلاب اسلامی و دستاورد های درخشان جمهوری اسلامی ایران  بر اساس برنامه های توسعه فرهنگی شهر تهران در زمان مدیریت جناب آقای دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار محترم تهران، در مهر ماه 1391 به نام باغ موزه قصر گشوده شد تا روایتگر بخشی از تاریخ و فرهنگ دو سده گذشته این سرزمین باشد.

آدرس : خیابان شریعتی ، خیابان پلیس ، باغ موزه زندان قصر

شماره تلفن ‎88423400
وبگاه http://qasr.ir/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.