فری پدیا
اولین سایت جامع معرفی رایگان ها

آزمایش ژنتیک رایگان

۹۵۱
یکی از مهمترین راهکارها برای داشتن فرزند سالم، انجام مشاوره ژنتیک و آزمایش های ژنتیک پیش از ازدواج است. اما این آزمایش ها معمولا هزینه های بالایی دارند. طبق بررسی های انجام شده توسط تیم فری پدیا، یک جلسه مشاوره ژنتیک در سال 1396 با توجه به محل انجام مشاوره، حدود 40 تا 80 هزار تومان هزینه دارد. بعد از انجام مشاوره، بسته به صلاحدید پزشک، آزمایش هایی تجویز می شود که هزینه ای در حدود 300 هزار تومان تا چند میلیون تومان دارد. بنابراین امروز در فری پدیا مشاوره رایگان ژنتیک را معرفی می کنیم که مدتی است توسط سازمان بهزیستی کشور برای نیازمندان اجرایی شده است.
به گفته ی رئیس سازمان بهزیستی کشور، مشاوره های ژنتیک پیش از ازدواج در کشور اجباری شده است. اما با توجه به هزینه ی قابل توجه مشاوره ها و آزمایش های ژنتیک خوب است افرادی را که میشناسید در جریان قرار دهید که آزمایش ژنتیک برای افراد کم درآمد رایگان است!
به گزارش میزان، انوشیران محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور در حاشیه یازدهمین جشنواره فرهنگی ، ورزشی فرزندان بهزیستی کشور در بابلسر با اشاره به تولد سالانه 25 تا 30 هزار کودک معلول در کشور گفت: بر اساس برنامه ارائه شده سازمان بهزیستی به دولت و تصویب مجلس انجام مشاوره های ژنتیک پیش از ازدواج در کشور اجباری شده است. انجام این آزمایش ها به کاهش این آمار و آرقام می انجامد.
بندپی از انجام آزمایشات ژنتیک بصورت پایلوت در استانهای کرمان ، یزد و مازندران خبر داد و افزود : این آزمایش برای افراد زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد رایگان انجام می شود. 
وی اجرای آموزش های پیش از ازدواج ، مهارتها ، سبک صحیح زندگی و فرزند پروری را بعنوان بسته های سازمان بهزیستی برای مقابله با پدیده طلاق دانست و گفت: تفاهم همکاری با 5 دبیرستان تهران و همکاری 1600 مرکز مشاوره و 3 هزار 900 مدرس ازدواج با سازمان بهزیستی امضاء شد.

آزمایش ژنتیک چیست؟

در تعریف آزمایش ژنتیک می توان گفت ؛هر گونه آزمایش پزشکی که به منظور بررسی وضعیت فرد از نظر ابتلا یا احتمال ابتلا و یا ناقل بودن او از نظر بیماری ها و حالات ژنتیکی و وراثتی صورت گیرد آزمایش ژنتیکی نام دارد و این آزمایشات بر روی نمونه های مختلفی ممکن است انجام گیرند، برخی بر روی نمونه خون ، برخی بر روی نمونه بافت و برخی بر روی نمونه های مایع امنیوتیک و یا پرزهای جفتی جنین و کلا هر سلول هسته دار در بدن فرد زنده یا غیر زنده و جنین و… انجام می شود که آزمایشات ژنتیک نیز انواع مختلفی دارند.

آزمایش ژنتیک برای چه کسانی لازم است؟

برای پاسخ به این سئوال که آیا یک فرد یا خانواده لازم است آزمایش ژنتیک انجام دهند یا خیر؟ لازم است ابتدا مورد مشاوره قرار گرفته و مشاوره ژنتیک حتما باید توسط پزشک متخصص ژنتیک یا پزشک آموزش دیده و دارای مجوز فعالیت مشاوره ژنتیک انجام گیرد.
نکته مهم آن است که بدانیم؛ مشاوره قبل و بعد از انجام آژمایش ژنتیک لازم بوده و فعالیت مشاوره به طور کلی از فعالیت آزمایشگاه جدا و مستقل است.
با توجه به ضرورت انجام آزمایش ژنتیک به خصوص در ازدواج های فامیلی و نیز در زوج هایی با سابقه ی بیماریهای ژنی و ارثی، می توان گفت که هزینه بر بودن این نوع آزمایش از اصلی ترین دلیل عدم انجام آن قبل از ازدواج برای زوج های جوان، به خصوص برای قشر کم درآمد جامعه است.

همچنین در فری پدیا بخوانید: “بیمه رایگان”

برای اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

سازمان بهزیستی کشور

لینک خبر در پورتال سازمان بهزیستی کشور

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.